
Ad latus templi meridionale vitra sunt, cum suis picturis et signis ornata. In cruce totum ventorum et tempestatum iniuria periit. Sequuntur in inferiori ordine:
1. Christi crucem baiulantis historia. * Galei (sic) pictura periit. Vir togatus cum palmae fronde.
2. Christi nascentis historia. * Vir sacro commendatoris habitu ut alibi expressus.
3. Corporis Christi e cruce ablati descriptio. * Signum hoc Montfortiorum, non leones, ut male expressum. Galeae ornamentum est Montfortiorum, sed videtur transpositum rectum.
4. Christi resurrectio. * Vir geniculans in toga nigra cui assident filii. Femina cum caliptra nigra cui adsident filiae.
In tabella * In tabula. *
Supra portam occidentalem templi, vitrum est semifractum, in quo sacra, nescio quae, historia expressa, et haec 4 Duveorum signa. *
Tabula ibidem suspensa ad columnam cum insigniis uxoris Arnoldi Berck.
Culemborg / Kerskorf / Turnhout / Van der Geer / Van der Aa / Beesde / Soudenbalc / Bruynt *
D.O.M. Nobili integerrimae feminae, dominae Joannae a Culemborch, domini Arnoldi Berck viduae, 4 januarii anno 1618 defunctae, post exactos vitae annos LXVI, menses IIII, dies XXIX, superstites duae filiae clarissimae matri moerentes monumentum posuerunt.
Tabula recentior, haec signa non gnosco. [Achteveld, Welen].1 *
D.O.M. Obiit XII julii MDCXXIV.
1. Boven de wapens, in negentiende-eeuwse hand.
Aan de zuidzijde van de kerk bevinden zich ramen die versierd zijn met schilderingen en wapens. In het dwarsschip is alles door schade van storm en onweer verloren gegaan. In de reeks hieronder volgen:
1. De geschiedenis van Christus die het kruis draagt. * De afbeelding van de helm is verloren gegaan. Een man in een toga met een palmtak.
2. De geschiedenis van Christus' geboorte. * Een man in het gewijde gewaad van een commandeur, zoals elders weergegeven.
3. Een weergave van de kruisafneming. * Dit is het wapen van de familie Van Montfoort: geen leeuwen, zoals verkeerd weergegeven is. Het helmteken is van de familie Van Montfoort, maar schijnt en face overgezet te zijn.
4. De opstanding van Christus. * Een knielende man in zwarte toga met zijn zonen naast zich. Een vrouw met een zwarte kap met haar dochters naast zich.
Op een bordje * Op een bord. *
Boven het westportaal van de kerk is een beschadigd raam, waarin een mij onbekende heilige geschiedenis is weergegeven, en deze vier wapens van de familie Duiven: *
Op dezelfde plaats hangt tegen een pilaar een bord met de wapens van de [weduwe] van Arnold Berck.
Culemborg / Kerskorf / Turnhout / Van der Geer / Van der Aa / Beesd / Zoudenbalch / Bruynt. *
D.O.M. Voor Johanna van Culemborg, weduwe van Arnold Berck. Zij is overleden op 4 januari 1618, en heeft 66 jaar, vier maanden en 29 dagen geleefd. De achtergebleven twee bedroefde dochters hebben deze steen geplaatst voor hun moeder.
Een nieuwer bord: wapens die ik niet ken. Achteveld, Welen. *
D.O.M. [Cornelia van Achteveld, vrouw van Adriaan van Renesse van Baar], gestorven op 12 juli 1624.
Bladeren
Weergave